Szukaj

Często zadawane pytania

1. Jak wygląda produkcja?

Od samego początku moim założeniem jest, aby produkcja nowych produktów odbywała się w sposób odpowiedzialny, zrównoważony i całościowy. Przy produkcji produktów biorę pod uwagę nie tylko samo projektowanie i tworzenie, ale również wszystkie inne czynności, które wiążą się z procesem produkcji i sprzedaży (odpady produkcyjne, wysyłka, organizacja, wszystkie czynności związane z prowadzeniem firmy).

W tej chwili wszystkie produkty szyję dopiero w momencie złożenia zamówienia. Nie szyję produktów na zapas, nie tworzę kolekcji z góry, które zakładają przygotowanie określonej liczby produktów przed ich premierą (wyjątkiem są moje przygotowania na targi). Dzięki temu tkaniny nie są marnowane i wykorzystuję ich tyle, ile rzeczywiście potrzeba. Takie przygotowanie produktu wymaga więcej czasu, dlatego czas oczekiwania na zamówienie waha się od 3 do 14 dni roboczych. W dobie nadprodukcji chcę świadomie tworzyć własne projekty, rezygnując z ilości na rzecz jakości. W swojej pracy skupiam się na technice szycia i projektowania, stale doskonaląc swoje umiejętności krawieckie i rzemieślnicze.

Do krojenia projektów staram się podchodzić w sposób jak najbardziej ekonomiczny, by powstawało jak najmniej odrzutów, które z kolei także staram się wykorzystywać.

2. Kto szyje produkty i gdzie się to odbywa?

Na tę chwilę wszystkie produkty szyję ja – Ola – na własnej domowej maszynie i odbywa się to w małym pokoju, który zagospodarowałam (nie bez lekkich sprzeciwów) na swoją pracownię w mieszkaniu na warszawskiej Pradze. Jeżeli kiedykolwiek pojawi się potrzeba pomocy przy produkcji, na pewno dowiesz się, kiedy i gdzie ją znajdę :)

3. Z jakich materiałów szyte są produkty?

Wszystkie produkty, zarówno ubrania, jak i akcesoria, szyję wyłącznie z tkanin naturalnych. Wykorzystuję głównie materiały pochodzenia roślinnego, szczególnie len i bawełnę (z tym wyjątkiem, że nie wykorzystuję tkanin sztucznych naturalnego pochodzenia, jak wiskoza, bambus i inne), ale także różne rodzaje wełny. Przy poszukiwaniu odpowiednich tkanin kieruję się ich miejscem produkcji, składem, jakością oraz posiadanymi certyfikatami. Staram się kupować tkaniny polskiej produkcji lub u polskich dystrybutorów, którzy sprowadzają tkaniny z krajów europejskich.  

Szycie produktów traktuję całościowo, dlatego sama tkanina to nie wszystko - nitki, którymi zszywam ubrania i akcesoria, także są naturalne – bawełniane (nie poliestrowe!), guziki – drewniane lub kokosowe.

Naszywki tworzę z wodoodpornego papieru impregnowanego lateksem. Papier ten posiada certyfikat Oeko-Tex oraz Forest Stewardship Council (SCS) przyznawany drzewnym produktom leśnym.

Co jakiś czas tworzę także serię produktów, głównie ubrań, z tkanin z recyklingu. Są to moje projekty uszyte z dobrej jakości tkanin lub ubrań z drugiej ręki, używanych lub nieużywanych, które dzięki takiemu wykorzystaniu nie będą miały okazji trafić na wysypisko śmieci.


Jeżeli jest jeszcze coś, co mogłabym Ci opowiedzieć o mojej działalności, pisz do mnie na kuunkoira@gmail.com
Chętnie odpowiem na Twoje pytania i wątpliwości :)